Do czego służy podwalina okienna?
Ciepło w domu to ważny temat zwłaszcza podczas zimy. W ostatnim czasie dodatkowo kładzie się coraz większy nacisk na efektywność energetyczną budynków. Dzięki kilku elementom możemy solidnie poprawić ciepło w naszym domu. Mogą w tym pomóc: piana montażowa, ciepły parapet, użycie taśmy zewnętrznej, nowoczesne belki okienne i podwaliny okienne (rekomendujemy zastosowanie piany montażowej i taśm, które stanowią uzupełnienie systemu podwalin). Czytaj dalej!
- Efektywność energetyczna budynku – ciepłe parapety i inne elementy
- Do czego służy podwalina okienna?
- Kiedy warto stosować podwaliny przy montażu okien?
Dobrze wykonany montaż okien zapobiega powstawaniu mostków termicznych i zmniejsza straty ciepła, a odpowiedni wybór podwalin okiennych ma wpływ na efektywność energetyczną budynku.
Efektywność energetyczna budynku – ciepłe parapety i inne elementy
Jest kilka działań, dzięki którym można zwiększyć efektywność energetyczną. Jednym z nich jest wymiana instalacji elektrycznej na taką, która jest mniej awaryjna oraz gdzie straty energii są niższe. Jest to także związane z użyciem mniej energochłonnych sprzętów gospodarstwa domowego o odpowiedniej klasie energetycznej.
Kolejna sprawa to okna. Straty ciepła i zyski ciepła przez okna odpowiadają nawet za 25%–30% zużycia energii na ogrzewanie oraz chłodzenie w naszych domach. Jeżeli wybieramy okna do nowego budynku albo do wymiany już istniejących okien, dobrze jest wybierać najbardziej wydajne okna, na jakie możemy sobie pozwolić; najlepiej sprawdzające się w klimacie danego miejsca.
Jeśli chcesz poprawić właściwości cieplne oraz energetyczne domu, pomocne będą też ciepłe parapety. Warto też rozważyć podwaliny pomagające utrzymać ciepło wewnątrz budynku (podwalina okienna w domu przekłada się na niższe koszty ogrzewania). Dobre podwaliny są inwestycją przynoszącą korzyści przez cały rok. Podnoszą komfort życia domowników i obniżają rachunki za energię. Pamiętaj, że dobrze ogrzana nieruchomość, niekoniecznie z wysoką temperaturą wewnątrz, dużo dłużej utrzymuje dobry stan techniczny.
Do czego służy podwalina okienna?
Podwaliny podprogowe są elementami konstrukcyjnymi umieszczanymi pod oknami w celu zapewnienia im stabilnego i bezpiecznego podparcia. Główne zadanie takich elementów polega na rozłożeniu ciężaru okna oraz utrzymaniu go na jednej płaszczyźnie. Zapobiega to jego osiadaniu, a do tego zapewnia jego trwałość. Podwaliny są istotne zwłaszcza w przypadku dużych konstrukcji okiennych, np. balkonów i systemów przesuwnych. Bez odpowiedniej podpory, takie okna mogą być narażone na przemieszczanie się i drgania, co ostatecznie doprowadzi do ich uszkodzenia.
Kiedy warto stosować podwaliny przy montażu okien?
Warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni montaż stolarki okiennej oraz drzwiowej. Wybranie właściwej podwaliny jest tutaj kluczowe. To właśnie podwaliny pod okna i drzwi są podstawą konstrukcji. Przeważnie są stosowane w przypadku ciężkich konstrukcji charakteryzujących się dużymi powierzchniami, np. okna lub antywłamaniowe, masywne drzwi. Jednak podwaliny pod drzwi i okna mogą też być używane za każdym razem, kiedy po prostu potrzebujemy dodatkowego uszczelnienia w domu.
Wyróżniamy trzy rodzaje podwalin: z klinarytu, z purenitu i poszerzenia systemowe. Klinaryt pod drzwi balkonowe wykonany jest z polistyrenu ekspandowanego, a poszerzenia systemowe z aluminium albo PCV. W trakcie montowania podwaliny warto pamiętać, że przestrzeń wokół tarasów oraz parapetów jest newralgiczna. Z tego powodu warto wybierać jedynie dostosowane do tych miejsc produkty, które z czasem nie będą się rozszczelniać.
Okucia okienne są narażone na uszkodzenia, dlatego warto wybierać dobrze dopasowane, wytrzymałe podwaliny. Warto też sprawdzić inne akcesoria do izolacji – pianki poliuretanowe czy taśmy rozprężne. Podwaliny okienne razem z wszystkimi produktami niezbędnymi do tzw. ciepłego montażu stolarki są spójnym systemem charakteryzującym się korzystnymi właściwościami. Dzięki zastosowaniu właściwych produktów uzupełniających, belki okienne i belki HS montowane są sprawnie. Umożliwiają stabilne osadzenie stolarki otworowej w murze i gwarantują wysoką jakość montażu.